امروز: پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
اداره کل استاندارد استان قم

چهارمین جلسه کارگروه استاندارد سازی استان قم

a-arm04

چهارمین جلسه کارگروه استاندارد سازی استان با حضور معاون امور عمرانی استاندار ، مدیر کل دفتر فنی استانداری ، مدیر کل استاندارد استان و جمعی از مدیران و مسئولین دستگاه ای اجرایی ذیربط برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی استان قم : جلسه کارگروه استاندارد سازی استان با حضور حداکثری دستگاه های اجرایی و با ریاست معاون امور عمرانی استاندار و دبیری اداره کل استاندارد در محل استانداری قم برگزار شد .

در این جلسه به بررسی وضعیت آسانسور های منصوبه در اماکن دولتی و عمومی  ، بالابر های نصب شده در ساختمان های در حال ساخت و کارگاه های ساختمانی و همچنین ایمنی وسایل بازی مستقر در پارک ها ، بوستان ها و زمین های بازی پرداخته شد .

اهمیت موضوع ایمنی در آسانسور ها به خصوص در نهاد های دولتی و اماکن عمومی اعم از بیمارستان ها ، هتل ها و  مراکز اقامتی مسئله مهمی بود که در این کار گروه به طور  ویژه به آن پرداخته شد .

مدیر کل استاندارد استان در این خصوص گفت : در بخش آسانسور های دولتی اکثر دستگاه های اجرایی همکاری لازم را با اداره کل استاندارد داشته اند و در مرحله دوم ، استاندارد سازی آسانسور های اماکن عمومی اعم از بیمارستان ها ، دانشگاه ها ، مدارس و مراکز آموزشی ، مجتمع های تجاری ، هتل ها و واحد های ا قامتی در دست اقدام است .

فرزانه افزود : الزامات فنی جدیدی اعم از نصب درب اتوماتیک ، فتوسل ، اجرای سیستم ۳vf ، سیستم بررسی وزن دیجیتال ازسوی سازمان ملی استاندارد به همه استانها تکلیف شده و شروع جدی اجرای این مصوبه را خواستار شد .

دستور کار دوم جلسه بررسی وضعیت فعالیت نصاب های غیر مجاز آسانسور در استان بود که متاسفانه معضلات جدی را در این خصوص به وجود آورده است و در صورت ادامه این روند ممکن است حوادث و خسارات جبران ناپذیری را تحمیل کند .

مدیر کل استاندارد با اشاره به اینکه طراحی و نصب آسانسور مطابق ضوابط و مقررات باید توسط نصاب های ذیصلاح که دارای مجوز طراحی و مونتاژ از سازمان صنعت معدن و تجارت انجام شود یاد آور شد : در برخی از موارد نصب آسانسور توسط افرادی انجام می شود که فاقد صلاحیت انجام کار هستند که متاسفانه این کار با استفاده از اعتبار امضاء و مهر شرکت های دارای تاییدیه انجام می شود و عنوان مهر فروشی به آن اطلاق می شود .

در ادامه جلسه به بررسی موضوع بالابر های مورد استفاده در کارگاه های ساختمانی و حوادث اخیر منجر به فوت در استان پرداخته شد .

منصور فرزانه با اشاره به حادثه سقوط بالابر در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در یک پروژه ساختمانی که ۴ جوان دانشجو را به کام مرگ کشاند افزود : بالابر نصب شده به صورت کاملا غیر اصولی نصب شده بود و بی شک ادامه چنین روندی منجر به بروز حوادث مشابه خواهد شد که باید به طور جدی به این موضوع رسیدگی شود .

وی خاطر نشان کرد : بالابر های کارگاهی مشمول استاندارد ملی آسانسور نبوده و نظارت بر شرایط ایمنی کارگاه پروژه بر عهده سایر دستگاه های اجرایی ذیربط می باشد .

در ادامه بررسی این موضوع دکتر بهشتی معاون امورعمرانی استاندار ضمن اظهار تاسف از حادثه پیش آمده به دلیل عدم رعایت ضوابط ایمنی در پروژه کارگاهی به پیشنهاد الزام حضور کارشناس  ایمنی در کارگاه های ساختمانی گروه ج و د و عدم استفاده انسانی از بالابر های کارگاهی اشاره کرد و خواستار هم افزایی دستگاه های اجرایی ذیربط و بررسی موضوع تقویت نظارت ایمنی کارگاه های ساختمانی در شورای فنی استان شد .

در بخش پایانی جلسه به موضوع استاندارد سازی وسایل بازی پارک ها و بوستان ها پرداخته شد .

در این بخش جوادیان ، رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم گزارش مفصلی از اقدامات انجام گرفته در خصوص جمع آوری وسایل بازی غیر استاندارد و پیگیری روند استاندارد سازی وسایل بازی و ایمن سازی بیش از ۳۲۰ پاک و بوستان شهری و تخصیص اعتبار اولیه و دائمی برای این موضوع در شهرداری برای ایمن سازی و خرید و نصب وسایل استاندارد و همچنین نظارت مستمر مطابق چک لیست های تهیه شده توسط پیمانکاران فنی ذیصلاح ، ارائه نمود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: Free WordPress Themes | Thanks to bazanoclegowa.republika.pl, Hockey Trade Rumors and Free WordPress themes gallery
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2019 اداره کل استاندارد استان قم