امروز: جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
اداره کل استاندارد استان قم

همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد

roozjahani

امام جمعه قم با بیان اینکه شناسنامه هر تولید کننده محصولاتی است که تولید می کند گفت : یکی از اهداف استاندارد سازی حفظ اعتبار ایران در کشور های دریافت کننده محصولات ایرانی است .

آیت الله سعیدی در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای تولیدی منتخب نمونه استان قم که در سالن همایش شهرداری قم برگزار شد، گفت : در سایه استانداردسازی صرفه‌جویی در منابع، انرژی و نیروی انسانی، حمایت از مصرف کننده و تولید کننده نیز اهمیت پیدا می‌کند.

تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه شناسنامه هر تولید کننده محصولاتی است که تولید می‌کند، تصریح کرد: یکی از اهداف استانداردسازی حفظ اعتبار کشور در میان کشورهایی است که کالای ایرانی به آنجا صادر می‌شود.

آیت الله سعیدی با بیان اینکه رعایت نکات استاندارد و اتقان در عمل در سیره رسول گرامی اسلام(ص) دیده می‌شود، اظهار کرد : از نظر اسلام نیز این امر توصیه شده و موجب عزت کشور و نظام می‌شود.

ایشان بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه را لازمه استحکام و ماندگاری کارها دانست و افزود: این لزوما به معنی بالا بردن باورهای دینی و معنوی نیست و همه مؤلفه فرهنگ عمومی در حوزه استاندارد تنها به این امر خلاصه نمی‌شود چرا که کشورهایی هستند که از نظر دینی باور درستی ندارند اما در عرصه تولید استاندارد را به خوبی رعایت می‌کنند.

ایشان همچنین خاطر نشان کرد : توجه به کیفیت تولیدات داخلی از نکات مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است که امیدواریم سرلوحه کار تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالا و خدمات در کشور قرار گیرد .

رئیس پژوهشگاه ملی استاندارد گفت : ارتقاء کیفیت از مهمترین برنامه های سازمان ملی استاندارد است و تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالا باید کیفیت محصولات خود را افزایش دهند تا خیال مصرف کننده از خرید کالای ایرانی آسوده باشد .

استاندار قم در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد با اشاره به توسعه و گسترش فرهنگ عمومی گفت : امیدواریم هر روز بر توان فکری و استدلالی در زمینه استاندارد افزوده شود و تغییر نگرش مردم را در زمینه استاندارد در جامعه شاهد باشیم .

سید مهدی صادقی در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن همایش های بین المللی شهرداری قم برگزار شد این روز را به همه تلاشگران عرصه استاندارد سازی تبریک گفت

وی گفت : مهمترین نکته در بحث استاندارد ، گسترش فرهنگ آن در جامعه و در بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان است .

استاندار قم افزود : استاندارد هر تولیدی را اقتصادی می کند و نه تنها به بخش تولید بلکه به همه مدیران در بخش های مختلف ارتباط دارد و باید به لزوم استاندارد سازی در جامعه توسط همه نهاد های ذیربط توجه شود .

ایشان خاطر نشان کرد : اقتصاد مقاومتی نیز مانند استاندارد نیاز به یک فرهنگ عمومی دارد و باید همه واحد های مرتبط با آن در یک بستر منظم و منطقی قرار بگیرند تا اهداف مورد نظر محقق شود .

صادقی با بیان اینکه استاندارد برای همه اجزای شکل دهنده یک جامعه انسانی است گفت : این موضوع باید در عمل اجرا و در جهت ایجاد یک تغییر نگرش در عرصه استاندارد سازی تلاش شود .

حسن سرشتی در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد در قم گفت : هدف استاندارد ، ارتقای کیفیت محصولات از حداقل به درجات بالاتر است و این مهم باید توسط تولید کنندگان رعایت شود .

ایشان با بیان اینکه ارزش برند های معتبر دنیا به دلیل رعایت استاندارد های بالا و کیفیت عالی است اظهار کرد : امیدواریم موضوع کیفیت در جامعه نهادینه شود و شاهد رشد روز افزون آن باشیم .

او همچنین خاطر نشان کرد : از ۳۰ هزار استاندارد ملی تدوین شده در کشور تنها دو درصد از آن اجباری است و توسعه استاندارد های اجباری به سایر اقلام با احتیاط صورت خواهد گرفت .

سرشتی با اشاره به شعار روز جهانی استاندارد که استاندارد ها شهرها را هوشمند تر می کند اظهار کرد : بر اساس آمار ۵۵ درصد مردم دنیا در شهر ها زندگی می کنند و پیش بینی ها نشان از افزایش این آمار به ۷۰ درصد در سال ۲۰۵۰ میلادی می دهد و این مسئله دغدغه هایی را در زمینه محیط زیست و منابع انرژی به وجود آورده است .

رئیس پژوهشگاه ملی استاندارد افزود : در شهرهای کشورمان سیستم های هوشمند بسیاری داریم که یکپارچه نیستند .

سرشتی گفت : تا کنون ۲۰ شهر هوشمند در جهان به وجود آمده است که در آنها بهترین خدمات به مردم ارائه می شود . پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۸۸ شهر جهان به عنوان شهر های هوشمند شناخته شوند و این مسئله به قدری اهمیت دارد که برخی از کشور ها به دنبال تحقق صد در صدی شهر های هوشمند برای کشورهای هستند .

ایشان در پایان با اشاره به اهمیت افزایش کیفیت در تولیدات داخلی تاکید کرد : تولید کنندگان باید تلاش کنند تا کیفیت کالاهای خود را از استاندارد های حداقلی به درجات بالاتر سوق دهند و همچنین مصرف کنندگان نیز در جهت حمایت از تولید و اشتغال در کشور باید کالای ایرانی بخرند .

مدیر کل استاندارد استان قم گفت : قلمرو مداخلات سازمان ملی استاندارد گستره وسیع و متنوعی از وظایف نظارتی را در حوزه های مختلف  اعم از تولید ، صادرات ، واردات و عرضه کالا و خدمات دربرمی گیرد و این موید حساسیت و دشواری کار این سازمان است .

منصور فرزانه مدیر کل استاندارد قم در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای تولیدی منتخب نمونه استان قم که در سالن همایش شهرداری قم برگزار شد با اشاره به وظایف گسترده استاندارد در ارتباط با مردم گفت : این سازمان وظیفه دارد تا در تمامی مراحل اعم از تولید ، صادرات ، واردات و عرضه محصولات تولیدی به بازار ورود پیدا کند و نظارت فعال و مستمر داشته با شد .

او با اشاره به موفقیت های چشمگیر سازمان ملی استاندارد در عرصه بین المللی در سالهای اخیر ، ارتقای رتبه جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های بین المللی استانداردسازی از ۳۲ به ۲۳ طی چهارسال و همچنین عضویت یکی از بانوان متخصص ایرانی در هیئت فنی سازمان جهانی استاندارد ISO  برای اولین بار را از افتخارات این سازمان برشمرد .

ایشان با بیان موفقیتهای استانداردسازی استان ازجمله کسب رتبه نخست استانداردسازی جایگاه های سوخت سی ان جی  دربین همه استان ها ، صدور اولین گواهی معیار مصرف انرژی نیروگاهی در بین ۱۵ نیروگاه  و اعطای نخستین نشان استاندارد حلال کشور به یکی از واحد های تولیدی استان در سال گذشته افزود طرح های مختلف نظارتی و استانداردسازی توسط اداره کل استاندارد باهمکاری نهادها و ادارات ذیربط در دست اجرا است که می توان به طرح ویژه بازرسی از آسانسور های مراکز دولتی و عمومی و بازرسی بیش از ۲۷۰ آسانسور در این اماکن ، بازرسی و برچسب گذاری بیش از ۶۸۰۰ ترازو در سطح بازار و کاهش میزان سبوس گیری آرد نان سنگک از ۲۱ درصد به ۱۵ درصد  اشاره نمود .

مدیر کل استاندارد قم همچنین به اجرای طرح بازرسی از ۵۰۲ وسیله بازی در ۱۴۱ مهد کودک و پیش دبستانی و طرح جمع آوری وسایل بازی غیر استاندارد از بوستان های سطح شهر توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اشاره کرده و افزود : اجرای همه این طرح ها در نهایت منجر به تحقق هدف اصلی که همان احیای حقوق عامه است خواهد شد و اداره کل استاندارد تمام تلاش خود را در این راستا به کار خواهد گرفت .

منصور فرزانه در پایان عنوان کرد : پویشی با عنوان خرید کالای استاندارد ایرانی مدتی است که در سراسر کشور در حال اجراست و استاندارد قم نیز در همین راستا اقدام به اکران بیش از ۳۵ فقره استرابورد با همین عنوان در نقاط مختلف شهر نموده و از همه همشهریان عزیز دعوت کرد تا با پیوستن به این پویش گام موثری را در جهت تقویت تولید و اشتغال و حمایت از تولید ایرانی  بردارند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: Free WordPress Themes | Thanks to http://Bazanoclegowa.republika.pl, Hockey Trade Rumors and WordPress 3.6 Themes
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2019 اداره کل استاندارد استان قم