امروز: سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اداره کل استاندارد استان قم

سوهان قم در مسیر استاندارد

sohan

سوهان قم در مسیر استاندارد

مدیر کل استاندارد استان قم : استاندارد سازی سوهان دغدغه اصلی ماست .

محمد رضا واعظی پور با بیان این مطلب گفت  : سوهان قم به عنوان یک شیرینی اصیل و سنتی ایرانی که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است ، هنوز جایگاه واقعی خود را به لحاظ استاندارد سازی پیدا نکرده است .

وی افزود : این محصول دارای دو استاندارد ملی به شماره ۲۶۱۲ ویژگی ها و روشهای آزمون و ۱۴۸۴۰ آیین کار تولید می باشد. در استاندارد ۲۶۱۲ علاوه بر آزمونهای شیمایی مانند درصد چربی ، پروتئین ، اسیدیته ،پراکسید ،رطوبت و درصد قندکل آزمونهای رنگ ، آفلاتوکسین و فلزات سنگین مانند مس ، آرسنیک، قلع و سرب نیز آزمون می گردد .  آزمونهای میکروبی نیز باید مطابق استاندارد ۲۳۹۵ انجام شود .

وی همچنین به نقل از  رئیس اتحادیه سوهان پزان استان قم  اضافه کرد : در حدود ۴۰۰ کارگاه سوهان پزی در استان داریم که علاوه بر این تعداد بعضی واحد های زیرزمینی شناسایی نشده هم وجود دارند.  میزان فلزات سنگین  به دلیل استفاده از ظروف مسی در تولید این فرآورده ، مغایر با استاندارد ملی می باشد که این مورد در نمونه برداری های متعدد از کارگاه های مختلف جهت تجدید نظر استاندارد مشاهده گردیده است .

ایشان همچنین خاطر نشان کرد : علاوه بر این موضوع به دلیل کمبود فضای تولید ، بیشتر کارگاه های تولیدی سوهان حتی توانایی فراهم آوردن حداقل الزامات استاندارد جهت دریافت پروانه را ندارند .

مدیر کل استاندارد استان قم ابراز امیدواری کرد ، با همکاری نهاد های ذیربط ، تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود تا به زودی شاهد این باشیم که کارگاه های تولیدی سوهان یکی پس از دیگری در جهت استاندارد سازی این محصول ارزشمند ، قدم های موثر بردارند و موجبات اعتلای صنعت استان در این حوزه را فراهم آورند .

لازم به ذکر است ، در حال حاضر دو واحد تولیدی سوهان عارفی و محمد ساعدی نیا .  با تبدیل دیگ های پخت از مس به استیل و کنترل کیفیت مناسب در تولید موفق به دریافت پروانه استاندارد تشویقی گردیده اند .

 

روابط عمومی اداره کل استاندارد استان قم

۹۳۱۰۱۶

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: NewWpThemes.com | Thanks to bazanoclegowa.republika.pl/, Hockey Trade Rumors and Free WordPress themes gallery
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2018 اداره کل استاندارد استان قم