امروز: پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
اداره کل استاندارد استان قم

تدوین استاندارد ملی « خر مهره فیروزه ای قم » درراستای حفظ اصالت میراث فرهنگی استان

kharmohreh

مدیر کل استاندارد استان در این خصوص گفت : یکی از مهمترین وظایف سازمان ملی استاندارد ، تدوین استانداردهای ملی در حوزه های مختلف با مشارکت ذینفعان و علاقه مندان به این حوزه هاست .

منصور فرزانه افزود : صنایع‌دستی بدون شک بخش مهمی از میراث فرهنگی عظیم گذشتگان ماست و ثبت آن در قالب های مختلف نقش بسزایی در حفظ آن خواهد داشت .

ایشان اضافه کرد : استاندارد خرمهره فیروزه ای به عنوان یکی از صنایع دستی منحصر به فرد استان قم به درخواست سازمان میراث فرهنگی استان توسط اداره کل استاندارد تدوین شد و به تصویب رسید .  

 او با اشاره به ضرورت مشارکت استان در تدوین استاندارهای ملی مرتبط با صنایع دستی بومی جهت حفظ اصالت میراث فرهنگی استان بر آمادگی این اداره کل برای مشارکت در تدوین استانداردهای مورد نیاز دستگاه های اجرایی تاکید کرد.

دبیر تدوین این استاندارد نیز با اشاره به تلاش برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این محصول گفت : هدف از تدوین این استاندارد برداشتن گامی مهم در راستای پایداری و حفظ اصالت این میراث چند هزار ساله بوده است و در تدوین آن صرف نظر از چرایی استفاده از این محصول صرفا به موارد فنی مرتبط با تولید و ویژگی های این محصول پرداخته شده است .

مهدی تولایی تصریح کرد : این نوع خرمهره اولین ساخته ها یا مصنوعات لعاب دار جهان است و ویژگی منحصر به فرد این محصول روش استثنایی لعاب کاری آن است که در دنیا به نام لعاب کاری به روش مدفون سازی و یا فناوری قم نیز شناخته می شود .

ایشان خاطر نشان کرد : برخی صاحبنظران این محصول سرامیکی را اولین محصول سرامیکی ساخت بشر با استفاده از فناوری پیشرفته نامیده اند و برخی محققین معتقدند روش لعابدهی مهره های تولیدی در قم به صورت دقیق مشابه لعابدهی بدنه اشیای کشف شده ای که قدمت ۶۰۰۰ ساله دارند می باشد .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان یکی از اعضای کمیته فنی تدوین این استاندارد گفت : خر مهره در برخی مستندات به عنوان مروارید فیروزه ای رنگ ایران باستان نیز نامیده شده است .

حسن بحرینی همچنین عنوان کرد : شهر قم تنها شهری است که تولید این میراث ۶۰۰۰ ساله تاریخ بشر را همچنان به همان صورت باستانی انجام می دهد .

او با اشاره به اینکه تنها تولید کنندگان این محصول در ایران و دنیا آقایان سید ابوالقاسم و سید حمید سعادتمند هستند افزود : این هنر در حال حاضر به صورت منحصر به فرد و جدی در شهر قم وجود دارد و این مصنوعات سرامیکی عموما به رنگ آبی فیروزه ای با شکل های مختلفی تولید می شوند .

گفتنی است در تدوین این استاندارد علاوه بر استادکاران این فن ، از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مقالات به روز چاپ شده در مجلات معتبر علمی، کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و دیگر افراد علاقمند و صاحبنظر نیز استفاده شده است. 

یاد آور می شود ، پس از طی مراحل اداری و فنی و برگزاری جلسات متعدد کمیسیون های فنی و نهایی و تایید کمیته ملی تدوین استاندارد، استاندارد ملی  |صنایع دستی – خرمهره فیروزه‌ای قم- ویژگی‌ها و آیین­ کار|  به عنوان استاندارد ملی ایران به شماره ۲۲۵۰۵ ثبت گردیده است و در پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملی استاندارد ایران به آدرس http://www.isiri.gov.ir/Portal/Home در بخش استانداردهای ملی تدوین شده در دسترس و آماده بهره برداری علاقمندان می باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: NewWpThemes | Thanks to bazanoclegowa.republika.pl, Hockey Trade Rumors and Free WordPress themes gallery
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2019 اداره کل استاندارد استان قم