امروز: سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اداره کل استاندارد استان قم

استاندارد ملی پارچه چادر مشکی در استان قم تدوین شد

bazar

به گزارش روابط عمومی استاندارد استان قم : استاندارد ملی پارچه چادر مشکی به شماره ۲۱۷۴۴ ، در کمیته ملی تدوین استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران به نام استان قم تصویب شد .

مدیر کل استاندارد استان در این خصوص گفت : تدوین استاندارد ملی پارچه چادر مشکی از مدت ها پیش در دستور کار این اداره کل بود و با توجه به اهمیت موضوع و اهتمام کارشناسان اداره کل در اجلاسیه شماره ۴۶۶ مورخ ۳۰/۲/۹۶ به نام استان قم به تصویب رسید .

منصور فرزانه ضمن تشکر از زحمات دست اندرکاران این امر اضافه کرد : این استاندارد به دبیری مجتبی محمودی از کارشناسان اداره کل استاندارد استان در حوزه صنعت نساجی و با همکاری پژوهشگاه استاندارد ، تولیدکنندگان ،آزمایشگاههای همکار و سایر صاحب نظران این حوزه تدوین شده است .

ایشان خاطر نشان کرد : تدوین این استاندارد به دلیل اینکه چادر مشکی به عنوان حجاب برتر شناخته شده است از خاستگاه این موضوع یعنی استان قم به عنوان پایتخت جهان تشیع ، انتظار سازمان ملی استاندارد نیز بود که به لطف خدا و با تلاش کارشناسان امر محقق گردید .

او ابراز امیدواری کرد : تدوین استاندارد در حوزه های تخصصی به ویژه مواردی که مختص جامعه و ساختار فرهنگی استان قم می باشد با کمک و همیاری نهادها و سازمان های ذیربط در دستور کار قرار گیرد .

فرزانه اطمینان داد : اداره کل استاندارد استان از همه پیشنهاد های عملیاتی در حوزه تدوین استاندارد توسط کارشناسان و دست اندرکاران صنایع مختلف استقبال خواهد نمود و نهایت توان خود را برای تحقق اهداف مشترک به کار خواهد بست.

 

شایان ذکر است با توجه به عدم وجود استاندارد خارجی برای پارچه چادر مشکی، دو طرح پژوهشی توسط دکتر مرتضوی، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر سمنانی رهبر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه استاندارد اجرا و از نتایج آن در تدوین محتوای اصلی استاندارد ملی مذکور نیز استفاده گردیده است.

علاوه بر ویژگی های عمومی پارچه های مخصوص پوشاک، ویژگی های فنی خاص پارچه چادر مشکی که در این استاندارد مورد توجه قرار گرفته، ثبات رنگ در برابر نور جهت سنجش میزان بوری چادر در برابر آفتاب، باز شدگی درز دوخت جهت سنجش قابلیت دوخت پارچه، افت پارچه جهت سنجش میزان آویزش چادر و مقاومت الکتریکی جهت سنجش چسبندگی چادر می باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: NewWpThemes.com | Thanks to http://bazanoclegowa.republika.pl/, Hockey Trade Rumors and Free WordPress Themes 2012
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2018 اداره کل استاندارد استان قم