امروز: چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
اداره کل استاندارد استان قم

آیت الله مبلغی: کیفیت، زیبایی و حلال‌بودن کالا از اصول اساسی اسلام در زمینهٔ استاندارد است

photo_2018-10-23_13-18-47
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد در استان قم با اشاره به اصول و توصیه‌های اسلام در زمینهٔ استاندارد و کیفیت کالا گفت: دوام، حلال بودن کالا، زیبایی و استحکام از اصول اساسی اسلام در زمینهٔ تولید کالا است

آیت‌الله احمد مبلغی امروز در همایش گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، اظهار داشت: اسلام معتقد بوده برای رسیدن به سعادت و پیشرفت در ساحت‌های مادی و معنوی راهی جز تلاش و کوشش نیست، در قرآن کریم آیات مربوط به افزایش کیفیت و تلاش را از مصادیق استاندارد می‌توان یاد برد.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم افزود: عملی قابل ارزش بوده که تلاش‌های انجام‌شده از جانب آن در مسیر اجتناب‌ناپذیر پیشرفت و ترقی تجلی داشته باشد، اسلام توجه ویژه‌ای به روی مسئله کیفیت و اتقان دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کیفیت یکی از اصول اساسی قرآن کریم و اسلام در مورد مسئله استاندارد است و توصیه به اتقان و متقن بودن کالاها ازجمله مهم‌ترین اصول اسلامی درزمینهٔ استاندارد است.

آیت‌الله مبلغی خاطرنشان کرد: دوام و باکیفیت بودن یکی دیگر از اصول اساسی اسلام در مورد استاندارد است، انجام عمل محکم و بادوام از توصیه‌های اکید اسلام در مورد استانداردسازی کالاهای تولیدی است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: زیبایی خواهی و حس زیبایی‌شناختی از دیگر اصول اسلامی درزمینهٔ استاندارد بوده که در منطق اسلام از واژه‌هایی مانند زینت برای این مورد به کرار یادشده است، کالا باید سرور و انبساط خاطر را در زندگی فرد توزیع و منتشر کند.

وی حلال بودن کالا را از دیگر اصول استاندارد در اسلام دانست و گفت: بخش مهمی از استانداردهای دینی مسئله حلال بوده زیرا جوانب دینی در عمل دارای ارزش خاصی بوده و بهداشت روحی و روانی را در پی دارد، استاندارد در نگاه دین باید در کانون تولید کالا و خدمات قرار گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: در منطق اسلام ارزش هر کالا و خدماتی در اتقان و ارزشی بوده که برای شهروندان و مصرف‌کنندگان دارد، استاندارد در منطق دینی لباس تقدس دارد چراکه کیفیت، زیبایی و اتقان از اصول مقدس و ارزشمند در اسلام است.

آیت‌الله مبلغی خاطرنشان کرد: فقدان استاندارد سبب می‌شود تا به نیازهای مادی و روحی  جامعه ضربه واردشده و اجازه نمی‌دهد تا جامعه مسیر صحیح الهی را دنبال کرده و آرامش و آسایش روحی شهروندان را از بین می‌برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

Powered by WordPress | Theme Designed by: http://newwpthemes.com | Thanks to http://bazanoclegowa.republika.pl/, Hockey Trade Rumors and WordPress 3.6 Themes
طراحی سایت و بهینه سازی توسط خورشید تابان الکا
کلیه حقوق محفوظ است. | © 2019 اداره کل استاندارد استان قم